S pestovaním pažítky to nie je až také jednoduché. Základom je vybrať tú správnu odrodu. Poznáme ich totižto viacero. Medzi najčastejšie pestované, patrí pažítka cesnaková, pražská, či odrody druhu Bohemia. Existuje ich ešte viac, avšak tieto tri sú pre domáce pestovanie tie najlepšie. V nasledujúcich riadkoch si vysvetlíme prečo.
Pažítka odrôd Bohemia patrí k veľmi vhodným rastlinám na rýchlenie. Darí sa im ako vo voľnej pôde, tak aj v kvetináčoch a vňať môžeme zbierať viackrát za sezónu. Je extrémne odolná voči mrazom. Zimu prežije bez problémov aj pri tých najnižších teplotách.
Pažítka cesnaková vyniká svojou typickou a silnou arómou, ktorá pripomína cesnak. Preto sa hodí do omáčok, šalátov, alebo rôznych pomazánok. Jej domovinou je juhovýchodná Ázia, preto môže mať isté problémy s prezimovaním. Ak ju však prikryjete hrubšou vrstvou lístia, alebo konárov, pravdepodobne sa z nej budete môcť tešiť aj na ďalšiu sezónu.
Pažítka Pražská je svojim vzrastom o čosi väčšia ako dva spomínané druhy. Preto hovoríme o výnosnejšej odrode. Pestovať ju môžeme v kvetináči aj na záhone, základom je však kvalitná pôda s vysokým obsahom živín. Dorastá pomerne rýchlo, takže ju môžeme zbierať taktiež niekoľkokrát za leto.
Pestovanie
Nie je podstatné, či sa rozhodnete pažítku vysievať vonku, alebo do kvetináča. V oboch prípadoch potrebuje dostatok živín, svetla a tiež výdatnú zálievku. Naopak premokrenie je nerobí vôbec dobre. Na voľný záhon ju vysievame na jar, ideálne v marci až apríli. Prízemné mrazy by semenám nemali uškodiť.
V interiérových podmienkach môžeme výsev praktizovať bez ohľadu na ročné obdobie. Klíčiť nám začne v priebehu týždňa až dvoch. So zberom počkajte do doby, kým jednotlivé steblá dostatočne zosilnejú. Vždy používajte nožničky, aby ste zbytočne nepoškodili korienky rastliny.
Každým zberom pažítka zosilnie, takže čím viac budete strihať, tým kvalitnejší materiál získate. Jednu rastlinu môžeme využívať aj niekoľko rokov. Ak už nebudete cítiť výraznú chuť a arómu je čas na zadováženie si novej.