Sme radi, keď ich máme veľa a zúfame si, keď nám schádzajú. Nie vždy však existovali vo forme, ako ich poznáme dnes.
Všetko sa začalo barterom– teda výmenným obchodom. V pravekých spoločenstvách ešte nemôžeme o žiadnej mene či peniazoch hovoriť. Ľudia si tovar vymieňali, alebo „platili“ tým čo mali, napríklad semiačkami.
Úplne prvé „peniaze“ majú k tým dnešným stále ďaleko. Márne by sme hľadali bankovky či mince. Stále to boli určité predmety alebo suroviny, ktorým začala byť pripisovaná určitá hodnota. U nás sa platilo plátnom, v Afrike, Indii, Číne mušľami.
Takéto „peniaze“ začali nahrádzať mince z drahých kovov. Avšak ešte stále to neboli naše mince ako ich poznáme. Boli to len sploštené kúsky kovov. Niekedy sa do nich vŕtala dierka, aby sa ľahšie nosili, napríklad na šnúrke. Celkovo boli ľahšie a prenosnejšie.
Peniaze sa však museli fyzicky prenášať, pretože pri obchode ich musel kupujúci obchodníkovi odovzdať. To znamenalo, že pri dlhšom držaní určitej sumy Vás mohli okradnúť. Tak vznikol prevod peňazí z miesta na miesto. Do banky v jednom meste ste si mince vložili a v inej banke v inom meste ste si peniaze mohli vybrať. Museli ste sa však preukázať listinou, ktorá potvrdzovala Váš vklad. Tieto potvrdenia možno považovať za ranú formu papierových bankoviek.
Tlač bankoviekv pravom slova zmysle sa začala v Číne v 9./11. storočí v Európe až v 17. Boli lacnejšie na výrobu, ľahšie a prenosnejšie ako kovové mince, ktoré sa však naďalej používali.
Prvé bežné účty začali fungovať skôr, ako ste si pravdepodobne mysleli, už v 12. storočí v Taliansku. Šeky sa začali objavovať o dve storočia neskôr, až v 14. storočí.
20. storočie prinieslo do oblasti peňazí obrovské zmeny. Inflácie zasiahli väčšie množstvo ľudí, ako hocikedy predtým.
Dnes veríme bezhotovostným platbám a investujeme do kryptomien. Najznámejšou kryptomenou je Bitcoin, ktorý nepodlieha žiadnym obmedzeniam čo kontrolám .