Je to trochu kontroverzná téma, pretože milovníci klasických kníh asi nikdy nezmiznú. No pre niektorých ľudí je pohodlnejšie prečítať si knihu, ktorú majú v telefóne alebo v čítačke kníh. Jednak nemusia nosiť ťažkú knihu so sebou a stačí im malá skrinka, v ktorej môžu mať aj tisícky kníh. Keď dočítajú knihu, môžu začať hneď čítať ďalšiu, čo sa pri normálnych knihách asi nestáva, že si zoberiete dve naraz.
Výhody požičiavania elektronických kníh v klasických knižniciach
Ak náhodou neexistuje tlačená kniha, mohli by ste si vypožičať elektronickú verziu knihy.
Do kníh požičaných z knižnice si vyznačovať nemôžete, ale do elektronickej si vyznačiť text môžete, pretože sa to potom dá jednoducho zmazať.
Knihu by ste mohli mať neustále pri sebe, napríklad v čakárni u doktora, v škole alebo v mhdčke. Hocikedy, kde by ste sa náhodou nečakane nudili, by ste mohli vytiahnuť telefón a čítať si požičanú knihu z knižnice.
Nevýhody požičiavania elektronických kníh v klasických knižniciach
Neviem, či sa dá zabezpečiť, že by sa kniha začala voľne šíriť po internete. Predsa len je to elektronické a dá sa to stiahnuť. Musel by sa vymyslieť nejaký špeciálny program alebo softvér na to, aby sa to nedalo zneužiť – napríklad aj vytlačiť a ďalej predávať.
Možno by to mohlo fungovať tak, že sa s elektronickými knihami pracovalo iba v knižnici. No, to by bolo asi viac neužitočnejšie ako užitočné.
Možno by to stálo za pouvažovanie, či by to stálo za to. Alebo by sa vytvorili oddelené knižnice pre elektronické knihy, napríklad na niektorých webových stránkach. Klikli by ste si na knihu a požičali by ste ju napríklad na mesiac. Po mesiaci by vám zo zoznamu kníh zmizla. Tak ako v normálnych knižniciach by sa platil určitý fixný ročný poplatok. Pokuty by vám asi nemohli dávať, pretože by vám kniha automaticky zmizla a nemuseli by ste ju vracať. Alebo by to bolo nastavené tak, že by ste ju mali vrátiť do mesiaca a keby ste zabudli, tak by vám nabehla pokuta.
Čo vy na to?