Alchemilka panenská u nás rastie úplne bežne. Nájdeme ju na lúkach, okrajoch lesov a mnohokrát i pri cestách, alebo chodníkoch. Hovoríme o liečivej bylinke, ktorá nemá v prírodnej lekárni žiadne zastúpenie. Má množstvo pozitívnych účinkov na organizmu, pripisuje sa jej však všestranná vlastnosť chrániť organizmus. V nemčine sa táto rastlinka nazýva Frauenmantel, čo v doslovnom preklade znamená „dámsky plášť. Pomenovanie by sme mohli spájať s jej tvarom, ale taktiež aj s využitím. Alchemilka je totiž považovaná za všeliek na ženské problémy.
Obsahuje najmä vysoké množstvo trieslovín, ktoré pôsobia protizápalovo, antisepticky, zastavujú krvácanie, znižujú teplotu a pomáhajú hojiť rany. Okrem toho obsahuje tiež minerálne látky, flavonoidy a žlté rastlinné farbivá.
Flavonoidy: Zaradzujú sa medzi silné antioxidanty. V tele majú funkciu prevenciu proti nádorovým ochoreniam. Okrem toho pomáhajú zmierňovať, alebo úplne odstrániť opuchy, pretože stabilizujú celú cievnu sústavu. Vďaka ich pôsobeniu sa z tela vyplavujú toxíny a majú tiež protizápalové účinky.
Alchemilka zmierňuje menštruačné bolesti a aj nepríjemné stavy v tomto období. Aké látky za to môžu, zatiaľ nie je zistené, avšak ide o preukázateľné účinky. Pôrodné asistentky, túto rastlinku rady používajú ak pomoc pri pôrodných bolestiach, pretože údajne dokáže zmierňovať kŕče, sťahy a tak celý pôrod prebieha pokojnejšie. Sú jej pripisované aj pozitívne účinky na psychiku.
Ak sa rozhodnete túto rastlinku zbierať, nájdite si miesto, ktoré nie je znečistené. Taktiež sa vyberte ďalej od pasienok, pretože na týchto miestach rastie tiež v hojnom počte. Aj keď divoko rastúce jedince obsahujú vyšší podiel zdraviu prospešných látok, môžete ju pestovať tiež v bylinkovej záhrade. Semená si môžete zakúpiť, ale ak opatrne vyberiete dve, či tri rastliny zo zeme, ktoré presadíte na svoj pozemok, mali by sa pekne ujať. Nemá žiadne špeciálne nároky na pôdu, takže sa jej bude dariť takmer všade.